Strona głowna  /  Galeria  /  Wizyta młodej autorki wierszy
Wizyta młodej autorki wierszy
data dodania: 2009-10-22

Przedszkolaki miały okazję wysłuchać zabawnych wierszy Pani Joanny Myślińskiej.

Styl pisarski Joanny Myślińskiej jest nad wiek dojrzały, pełen ekspresji, uczuć i prawdy, a jednocześnie zachwycający swoją prostotą. Prezentuje wysoki poziom artystyczny dostrzeżony również przez dorosłych autorów m.in. klasyków literatury dziecięcej (np. Wandę Chotomską), o czym świadczą przyznawane przez nich dla Joasi liczne wyróżnienia i nagrody w konkursach poetyckich, regionalnych i ogólnopolskich, a także otrzymane przez nią, w 2002 r. Stypendium z Fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich – m.in. za wiersze z cyklu „Wierszobajki...”

Utwory z tomiku „Wierszobajki Mateuszka ...” nadają się do ćwiczenia poprawnej wymowy głosek (min. syczących i szumiących – „Czkawka kawki”, „Sprzeczka pszczółek”, „Żmija i wąż” i in.; głoski k i t w nagłosie, śródgłosie i wygłosie – np. ”Jesienny sen kotka”), do utrwalenia kolorów („Kolorowy obrazek”) i zasad pisowni („Góra i chmura”, „Skrzydło ważki”, „Chudy Heniek”...), ćwiczenia dykcji („Życzenia żaby Żanety”, „Przechwałki niegrzecznej papugi”) i słuchu fonematycznego (głoska na początku, na końcu, w środku wyrazu). Są proste i zabawne, wzbogacają słownik czynny i bierny dziecka, wyzwalają jego aktywność.